Felvételi eljárás 2024
Magyar Diplomáciai Akadémia – Diplomataképző Program
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) szakmai együttműködésének a keretében a Magyar Diplomáciai Akadémia (MDA) pályázatot hirdet a diplomáciai karrier iránt érdeklődők számára. A felvételi eljárás többfordulós, amelynek része egy kétnyelvű írásbeli vizsga, és egy szóbeli elbeszélgetés.
A képzés leírása:
A felvételi eljárás során kiválasztottak 2024 szeptemberétől egy oktatási programon vesznek részt, melynek sikeres elvégzését követően 2025 tavaszán a KKM-ben, illetve a minisztérium külképviseletein szakmai gyakorlatot teljesítenek. A képzési és gyakorlati program sikeres lezárását követően a résztvevők – a megüresedő státuszok függvényében – lehetőséget kapnak a KKM állományába történő felvételre és diplomáciai karrierjük megkezdésére. A képzési és gyakorlati programban résztvevők a program teljes ideje alatt (2024. szeptember 01–2025. augusztus 31.) havi nettó 275.000 Ft ösztöndíjban részesülnek.
Belépési követelmények (illetve az igazolás módja):
· magyar állampolgárság; |
felvételi nyilatkozat elfogadása a jelentkezési felületen |
· cselekvőképesség; |
felvételi nyilatkozat elfogadása a jelentkezési felületen |
· büntetlen előélet; |
felvételi nyilatkozat elfogadása a jelentkezési felületen |
· hozzájárulás nemzetbiztonsági ellenőrzés lefolytatásához; |
felvételi nyilatkozat elfogadása a jelentkezési felületen |
· adatkezelési nyilatkozat (GDPR alapján) |
Közös Adatkezelési Tájékoztató elfogadása a jelentkezési felületen |
· ösztöndíjas és képzési szerződés megkötése |
sikeres felvételi eljárást követően |
· felsőfokú végzettség; |
meglévő diploma esetén elektronikus formátum (a jelentkezési felületre feltöltve) |
· legalább felsőfokú angol nyelvtudás és további legalább egy idegen nyelv középfokú ismerete; |
felvételi nyilatkozat, illetve meglévő nyelvvizsga esetén elektronikus formátum (a jelentkezési felületre feltöltve) |
· két oldalt nem meghaladó önéletrajz és egy 4000 karaktert nem meghaladó, angol nyelven írt motivációs levél. |
elektronikus formátum (a jelentkezési felületre feltöltve) |
· egyéb további dokumentumok, amelyek előnyt jelenthetnek a felvételi eljárás lefolytatása során o pl. igazolás OTDK helyezésről vagy más releváns tanulmányi versenyen elért eredményről, szakmailag releváns hazai és nemzetközi munkatapasztalatról, illetve személyre szóló ajánlás egyetemi oktatótól vagy diplomatától |
elektronikus formátum (a jelentkezési felületre feltöltve) |
Diplomával kapcsolatos elvárások, előírások:
- Az MDA nem zár ki semmilyen szakot, vagy szakirányt a jelentkezők végzettsége kapcsán, bármilyen szakos, legalább BA/BSc vagy osztatlan képzésben szerzett diplomával lehet jelentkezni.
- A diplomának a program megkezdésekor, 2024 szeptemberében kell rendelkezésre állnia – tehát a 2024 nyarán várhatóan felsőoktatási diplomát szerző hallgatók is jelentkezhetnek a felvételi eljárásban.
- Amennyiben a jelentkezők a képzési program kezdetén nem tudják bizonyítani felsőfokú végzettségüket, úgy automatikusan kizárásra kerülnek a Diplomataképző Programból és csak új felvételi eljárás útján – a felsőfokú végzettség hitelt érdemlő igazolása mellett – jelentkezhetnek arra a későbbiekben.
Felvételi eljárás folyamata:
1. Jelentkezés a programba:
- A Magyar Diplomáciai Akadémia honlapjáról elérhető önálló felületen lehet megadni a bekért személyes adatokat a meglévő diplomákat, nyelvvizsgákat és egyéb dokumentumokat (elektronikus formátumban – a nem magyar vagy angol nyelvű dokumentumok esetén rövid magyar nyelvű ismertetést kérünk csatolni). A jelentkezési felületen van lehetőség a Felvételi nyilatkozatban, valamint az Közös Adatkezelési Tájékoztatóban foglaltaknak az elfogadására.
- Jelentkezési határidő: május 5. (vasárnap) 23:59 (A jelentkezési felület 2024. április 5. (péntek) napján nyílik meg.)
2. Írásbeli teszt (online):
- Csak azon jelentkezők kapják meg a felhívást az írásbeli tesztre, akik felvételi dokumentációja megfelelt a fenti előírásoknak. Hiánypótlásra nincs lehetőség. Az írásbeli teszt bármilyen okból történő elmulasztása az adott évi felvételi eljárásból történő automatikus kizárást vonja maga után, annak pótlására nincs lehetőség.
- A felvételi eljárás írásbeli része online felületen keresztül történik, amelyhez a formailag helyes jelentkezést benyújtó pályázók elektronikus levélben kapnak elérési címet. A vizsga egy szakmai ismeretek mérésére szolgáló angol és magyar nyelvű feleletválasztós tesztből, valamint szakmai és írásbeli kompetenciák mérésére szolgáló, magyar kifejtős feladatból áll. A pontszámítás folyamata a tájékoztató végén található.
- A tervezett időpont: május 7. (kedd) délután 18:00 CET (részletekről elektronikus levélben kapnak tájékoztatást a vizsgán résztvevők 2024. május 6. (hétfő) napjáig)
3. Szóbeli meghallgatás
- A szóbeli meghallgatásra az írásbeli teszten kiemelkedő eredményt elérő jelentkezőket hívjuk be.
- A szóbeli elbeszélgetés bizottság előtt zajlik, melynek tagjai a KKM és háttérintézményei, valamint az NKE által delegált személyek. A beszélgetés fő nyelve a magyar, de elhangozhat kérdés bármilyen olyan nyelven, amelyet a jelölt – a pályázati anyaga alapján – legalább középfokon ismer.
- A felvételi bizottság a meghallgatott személyeket értékeli és preferencia sorrendbe állítja.
- A tervezett időpont: május 20. (hétfő) – 2023. május 31. (péntek)
4. Eredményhirdetés
- A KKM a soron következő évben, a várhatóan megüresedő státuszokat figyelembe véve dönt az adott évben felvehető diplomatajelöltek pontos számáról. Ennek ismeretében dönt az MDA a felvételt nyertek névsoráról és a tartaléklistáról.
- Elektronikus úton történik a jelentkezők tájékoztatása. 2024 szeptemberében várhatóan 20–25 fő kezdheti meg a Diplomataképző Programot.
- Az eredményhirdetés tervezett időpontja: 2024. július
- A nemzetbiztonsági ellenőrzés csak a felvételt nyert jelöltek számára kötelező, melyet az illetékes szakszolgálat 2024 novemberéig folytat le.
A felvételi vizsga tananyaga:
Az MDA a felvételi vizsgához az alábbi műveket jelöli meg kötelező irodalomként:,
- Henry Kissinger: Diplomácia. Panem Kft. 2008. (9. és 29. fejezet)
- Bába Iván – Baller Barbara – Halász Iván – Tóth Norbert: A magyar külügyi igazgatás alapjai. NKE Dialóg Campus, 2016. (1. fejezet)
A felvételi vizsga ajánlott irodalmát pedig az alábbi írások alkotják:
- Palánkai Tibor, Kengyel Ákos, Kutasi Gábor, Benczes István, Nagy Sándor Gyula: A globális és regionális integráció gazdaságtana. Akadémia Kiadó, 2011.
- Horváth Zoltán (szerk): Kézikönyv az Európai Unióról. HVG-Orac Lap-és Könyvkiadó Kft., 2011.
- Blahó András, Prandler Árpád (szerk.): Nemzetközi szervezetek és intézmények. Akadémiai Kiadó, 2014.
- Gazdag Ferenc et al.: A magyar külpolitika 1989-2014. Budapest, Ludovika Kiadó, 2014.
- Győri Szabó Róbert: A magyar külpolitika története 1848-tól napjainkig. Publishdrive, 2018.
- Horváth Jenő, Csicsmann László, Paragi Beáta: Nemzetközi Kapcsolatok története 1941-1991, Antall József Tudásközpont, 2015.
- Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.): Nemzetközi Jog. Wolters Kluwer, 2018. (vagy bármely más a jogi felsőoktatásban használt nemzetközi jogi tankönyv: pl. Kovács Péter: Nemzetközi közjog Osiris, 2011.; Bruhács János: Nemzetközi jog. Dialóg-Campus, 2014. )
- Benczes István: Válság és válságrendezés a Gazdasági és Monetáris Unióban. Akadémiai Kiadó, 2018
- Halmai Péter (szerk): Tagállami integrációs modellek. NKE Dialóg Campus, 2019
- Kántor Zoltán (szerk): Nemzetpolitikai alapismeretek. Nemzeti Közszolgálati és Tankönyvkiadó Zrt., 2013
- Elekes Andrea: Nemzetközi gazdaságtan. NKE Dialógus Campus, 2018.
- Nagy Sándor Gyula és Kutasi Gábor (szerk.): Gazdaságdiplomácia. Akadémia és Ludovika Kiadó 2020.
- tudományos folyóiratok (pl. Külügyi Szemle, Európai Tükör, Parlamenti Szemle, Acta Humana, Society and Economy) és tudományos műhelyek elemzései (pl. KKI-elemzések, NKE Stratégiai Védelmi Kutatóközpont Elemzések) aktuális nemzetközi témákkal foglalkozó anyagai;
- hazai és nemzetközi napi- valamint hetilapok aktuális nemzetközi témákkal foglalkozó cikkei.
Felvételi témák (átfogó felsorolás – nem tükröz fontossági sorrendet):
- Általános ismeretek
- Általános műveltség (magyar és egyetemes történelem, magyar és egyetemes kultúra, földrajzi ismeretek, sport)
- Alapvető politikai, jogi, gazdasági, kulturális, vallási fogalmak; államberendezkedések; egyes államok területére, népességére, gazdasági fejlettségére vonatkozó alapvető adatok; állam- és kormányfők, politikai pártok
- Aktuális külpolitikai és Európa-politikával kapcsolatos események (elsősorban a napi és heti sajtó alapján)
- Alapvető protokollismeretek
- Külpolitika
- Diplomáciatörténet (különösen 1945-től napjainkig) – kiemelt regionális és globális konfliktusok a hidegháború alatt
- Regionális konfliktusok a kétpólusú világrend felbomlása után (különösen Öböl-válság, iraki válság, délszláv háborúk, India–Pakisztán, koreai szembenállás, Ruanda, Transzkaukázus, afganisztáni válság, Darfúr, az arab tavasz, a líbiai háború, a szír válság).
- Az európai integráció története és folyamata, uniós intézmények, szakpolitikák, meghatározó európai politikusok, aktuális kérdések
- Nemzetközi szervezetek (különösen ENSZ, NATO, EU, EBESZ) – megalakulás, szervezeti felépítés, tagság, ismert tisztségviselők, esetleges bővítési folyamatok, reformelképzelések, aktualitások.
- Nemzetközi gazdaságpolitika
- Nemzetközi és világgazdasági gazdasági folyamatok (pl. nemzetközi kereskedelem, globális pénzügyi folyamatok, FDI és más termelési tényezők nemzetközi áramlása)
- Nemzetpolitika – a magyarság helyzete a Kárpát-medencében és a diaszpórákban
Az írásbeli felvételi pontok számítása:
A Diplomataképző Programban legfeljebb 100 pont szerezhető a felvételi eljárás írásbeli szakaszában, mely tartalmazza a többletpontokat is.
- maximum 70 pont szerezhető az írásbeli felvételi vizsgával,
- maximum 10 pont szerezhető a motivációs levél értékelése során,
- maximum 15 pont adható a nyelvtudásra. A felsőfokú angol nyelvtudás és egy további idegen nyelv középfokú ismerete elvárás a jelentkezéshez, így ez 0 pont. Minden további – C típusú nyelvvizsgával, vagy azzal egyenértékű okirattal igazolt – felsőfokú nyelvtudás 5 pont, minden további – C típusú nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű okirattal igazolt – középfokú nyelvtudás 2,5 pont.
- kivéve, ha az alábbi nyelvek egyike: szlovák, cseh, görög, lengyel, román, albán, szerb, horvát, szlovén, bolgár, portugál, svéd, finn, norvég, dán, észt, lett, litván, kínai, japán, arab, török, latin. Ezen nyelvek esetében a – C típusú nyelvvizsgával, vagy azzal egyenértékű okirattal igazolt – felsőfokú nyelvtudás 10 pont, a – C típusú nyelvvizsgával vagy azzal egyenértékű okirattal igazolt – középfokú nyelvtudás 5 pont.
- a jelentkezők maximum 5 többletpontra jogosultak (OTDK 1–3. helyezés, az ajánlólevél, mesterszakos diploma vagy releváns nemzetközi szakmai tapasztalat alapján).
- Nem számítható összpontszám annak a jelentkezőnek, aki az írásbeli felvételi vizsgán nem éri el a megszerezhető pontszám 50%-át, azaz 35 pontot.
Aki a felvételi eljárás során valótlan adatokat szolgáltat (pl. nyelvtudásról vagy büntetlen előéletről) vagy más a jó erkölcsbe (vagy jogszabályokba) ütköző lépést tesz (pl. plágium), az automatikusan kizárásra kerül minden jövőbeli Magyar Diplomáciai Akadémia által szervezett képzésről, programról.
További információ a következő e-mail címen keresztül kérhető: info.mda@mfa.gov.hu